A cikk szerzője
Halmi Zsuzsanna
okl.gazdasági agrármérnök, B2B marketing specialista
Amikor valami épül a legtöbb ember a projekt befejezésére összpontosít, és kevesen gondolnak arra, hogy az építkezés, hogyan hat a környezetben lévő fákra. A fa gyökérzónája azonban kiterjedt, nem csak a lombkorona alatti vetületet foglalhatja el a föld alatt, hanem azon túl is ágazhat.
Ezért, amikor azt gondolja, hogy a fa biztonságos távolságra van a munkagépektől előfordulhat, hogy téved. Az út egyik oldalán végzett munkálat könnyen lehet, hogy hatással van az út másik oldalán álló fára.
A fák könnyen megsérülhetnek az építkezés közben, és ha a sérülés bekövetkezett, akkor már nem sok mindent tehetünk, hogy megóvjuk őket. Az építési munkafolyamatok során a fák ápolásának, kezelésének összefüggő folyamatnak kell lennie, melyet a tervezési szakaszban kell elindítani, és az építés során folyamatosan biztosítani szükséges, sőt az építés befejezése után is.
Nézzük a leggyakoribb építési hibákat, és azt, hogyan lehet megakadályozni ezeket a következő építési projekt során.
1. Értékeljük a fákat a munkavégzés megkezdése előtt!
Nem minden fa fogja túlélni az építkezést! Ha a területen olyan fa áll, amely befolyásolja az épület formatervezését, egyértelműen az útjába áll az építendő objektumnak, parkolónak, járdának akkor gyakorlatilag nulla a valószínűsége a túlélésnek.Bár szomorú lesz látni, ahogy kivágják, mégis sokkal könnyebb és olcsóbb a fa kivétele, mint megvárni, hogy az építés károkat okozzon. Az ilyen fák az építkezés hatására veszélyessé és törékennyé válhatnak, ami balesethez vezethet.
2. Fordítsunk gondot az előkészítésre!
Ha van egy nagyértékű fánk, melynek gyökérzónájába beavatkozás történik az építés során, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy „felkészítjük” az építkezésre. Ez történhet úgy, hogy szakszerű módon gyökérmetszést hajtunk végre, vagy az egészség megőrzése érdekében injektáljuk, életciklushoz igazodó kondícióját fokozzuk bio-stimulánsokkal és növekedésszabályozó hormonok segítségével, így képesek lesznek felkészülni az építkezés során felmerülő stresszre.
3. Tartsuk be a szabályokat, korlátozásokat!
A gyökérzet egy része a föld alatti felső 15-30 cm közötti talajrétegben található. Ezek a gyökerek könnyen sérülhetnek az építkezés alatt, és néhány évvel később sérülésük a fák kipusztulásához vezethetnek. Annak érdekében, hogy az építési vállalkozók ne sérthessék meg ezeket a gyökereket, a legjobb megoldás valamilyen fizikai akadály felállítása és a fa kritikus gyökérzónájához való hozzáférés korlátozása. A megfelelő favédelmi tervek fizikai korlátokat (kerítések és kalodák) tartalmaznak, és felhívják a vállalkozó figyelmét arra, hogy a fa gyökereiben okozott károkért ők lesznek a felelősek, amennyiben ezeket figyelmen kívül hagyják.
4. Tartsuk be az építési szabályzatban foglaltakat!
Bizonyos helyeken az építési szabályzatban igenis meg van határozva, hogy a favédelmet biztosítani kell az építőnek a fák egészségének megőrzése érdekében. Mivel ezek a szabályok munkánként, munka területenként eltérőek, más-más előírás vonatkozhat rájuk. Ha a szabályok nem teljesülnek, az lelassíthatja a munkát, pénzbüntetésre számíthatunk, esetleg pótlási kötelezettséggel, amelyeket nem mindig a vállalkozó fedez.
Ahelyett, hogy a szabályozások miatt aggódunk, bízzunk meg , hogy faápoló/favizsgáló szakértőt, hogy vegyen részt a munkában, segítsen tájékozódni a szabályozásról, az építési tervben szereplő előírt feladatokról.
5. Ügyeljünk az utógondozásra!
Nem számít, mennyire körültekintő az építő vagy az építtető, a fák környezetében beavatkozás történik, amely sérüléssel járhat, ezért az utógondozás ugyanolyan fontos, mint az előkészítés. Az utókezelés, a fa előkészítéséhez hasonlóan, a fák egészségének fenntartására összpontosít. Ez magában foglalhatja az általános egészségi állapot fenntartására vonatkozó beavatkozásokat és a kezeléseket a rovarok és a betegségek védelmében mindaddig, amíg a fa eléggé megerősödik ahhoz, hogy a környezet természetes terheléseit elviselje.
6. Működjünk együtt!
Ne azzal töltse értékes idejét és energiáját, hogy kitalálja, hogyan lehetne megőrizni a fákat. Konzultáljon szakértővel, készítsen/ készíttessen Favédelmi Tervet, működjön együtt vállalkozójával, és tartsa be a szabályokat, előírásokat. A favédelmi tervnek átfogónak kell lennie beleértve az értékelést, előkészítést, a kerítés/ kordon felállítását a megközelíthetőség korlátainak kialakítását, a tömörítési technikákat, valamint az utókezelést.