A fák digitális térképen való lejelölése, elhelyezése sarkalatos kérdés a fakataszter készítése során. Nem csupán azért, mert meghatározza, hogy a kataszter mire lesz használható, hanem azért is, mert az elkészítés árát is nagymértékben befolyásolja.
A favizsgálat során az egyik legmeghatározóbb tényező a szakember. Ahhoz, hogy a megrendelő választ kapjon a fákkal kapcsolatos kérdéseire, a szakember nélkülözhetetlen. A legtöbb esetben a megbízó célja, hogy megbizonyosodjon arról, vajon a fák biztonságosan benntarthatók. Az általunk tapasztalt nehézség abból adódik, hogy szakértelemre, a potenciális megrendelőnek már a feladatok átbeszélésénel szüksége lehet.
Mikor veszélyes egy fa? Mikor kell meghozni a kivágására - és pótlására - vonatkozó felelősségteljes döntést a tulajdonosnak? Ezekre a kérdésekre a favizsgálat adhat választ, mégis a fatulajdonosok többsége a katasztertől várja a probléma megoldását.
A fakataszter nyilvántartást jelent, melynek kulcsfontosságú részét olyan favizsgáló szakember végzi, aki képes helyesen megítélni a fa veszélyességére vonatkozó egyedi kockázatot, és állomány szinten tud gondolkodni. A fakataszter készítés rendkívül összetett feladat és nagy jártasságot igényel. A fizikai adatok felvételét éppolyan nehéz a valóságban felvenni, mint azt megítélni, hogy a fa veszélyes-e.
A fakataszterek korábban egyszerű papír, majd egyszerű elektronikus felületű nyilvántartások voltak (pl.: excel táblázatok). Használati lehetőségük nagyon korlátozott volt, arra is akkor voltak egyedül alkalmasak, ha az adattartalmuk friss, vagy esetleg aktualizált volt.
Claus Mattheck Útmutató favizsgálathoz című könyvének magyar fordításával szeretnénk a magyar faápolók, favizsgálók ismereteit bővíteni.
A könyv sok-sok beszédes rajzzal é még több fényképpel magyarázza a fák testbeszédét, melyek értelmezésével könnyebbé válik a fák biztonsági kockázatának megítélése.
A fordításért köszönet Kozma-Németh Lucának, a szakmai lektorálásért Divós Ferencnek és Buza Ágnesnek.
Magyarországon még nincs fakataszer szabvány, de reméljük hamarason megszületik ez is! Addig is az osztrák szabvány fordítását olvashatják az oldalunkon, melyből kiindulhatunk a munkák során. Mi ezt tartjuk jelenleg mértékadónak. A benne található információk és szabályok egy része a magyar viszonyokra szabva átvehető. A jelentős eltérés ott van, hogy az FLL rendszerszinten építi fel a kataszterezést, és náluk egyértelmű a felelősség.
A fa növény, nem faoszlop, nem geodéziai pont. Csak lassan változik (növekedik) ezért számunkra sok esetben az állandóság érzetét kelti. Három dimenziós kiterjedése van, szélben mozog- nak az ágai, elmozdul a törzse.
Hogyan tudunk jó és felelős döntést hozni? Mindannyiunknak ez a célja a magánéletünkben, a szakmai tevékenységünkben és a közéletben is. A gazdasági élet szereplői is a legjobb döntésre törekszenek, igyekeznek a legjobb árat elérni, a legjobb ajánlatot elfogadni. De hogy valójában mi is volt a legjobb döntés, az sokszor csak utólag mutatkozik meg.
Már megszoktuk, hogy az emberek érdeklődőek és közlékenyek lesznek, ha a lakókörnyezetükben "gyanúsan" sokat mozgolódnak páran egy-egy fa körül. Körbejárják, nézegetik, vizsgálgatják azt.